Zieleń przy biurowcu

Zieleń przy biurowcu – koncepcja.

Zieleń przy biurowcu: Koncepcja zagospodarowania terenu inwestycji przy ulicy Woronicza ma za zadanie podkreślać wartość architektury budynków, oraz stanowić dużą wartość dla użytkowników już w pierwszych latach jego użytkowania. Kompozycja elementów zagospodarowania opiera się na geometrycznych kształtach, w które wpisana została zieleń. Projektowana zieleń ma bardzo naturalny charakter, a dobór gatunkowy sprawi, że będzie atrakcyjna przez cały rok.

Jednym z głównych elementów kompozycyjnych, który wyznacza geometrię zagospodarowania dziedzińca budynku jest główny dziedziniec znajdujący się przed wejściem do budynku, na środku którego planowana jest fontanna. Dookoła zaprojektowano geometryczne kwatery z roślinnością, obniżone w stosunku do nawierzchni o 15cm, tak by uzyskać efekt naturalnego przejścia pomiędzy surową strukturą nawierzchni a miękkim i ciepłym obrazem zieleni. W południowej części dziedzińca zaplanowano 'pocket park’- zieleń niską i średnią uzupełnioną nasadzeniami drzew, co stanowi nawiązanie do zieleni przy sąsiedniej inwestycji. Natomiast w zachodniej części zaprojektowano pas zieleni, stanowiący bufor pomiędzy głównym ciągiem pieszym a strefą tarasu przy kawiarni. Przy jego krawędzi zlokalizowano drewniane ławki umieszczone na betonowych murkach.

Zieleń przy biurowcu – komunikacja.

Po przeciwnej stronie budynku stworzone zostało wnętrze bardziej kameralne, pokryte nawierzchnią drewnianą oraz wypełnione zielenią. Roślinność zaprojektowana została w 3 piętrach, uzupełniona nasadzeniami drzew.

Przejście między dwoma dziedzińcami a jednocześnie ich połączenie stanowi hall, w którym znajduje się zielona ściana oraz zieleń będące kontynuacją zieleni zewnętrznej, sprawiająca wrażenie jednej przestrzeni.

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z obrysem granicy opracowania biegnie granica zlokalizowanego poniżej terenu garażu podziemnego. W związku z tym zaprojektowano betonowe donice, które stanowią zarówno element kompozycyjny jak i umożliwiają spiętrzenie substratu w dziedzińcu co umożliwi posadzenie drzew w tej części.

Zieleń przy biurowcu – Projektowane drobne formy architektoniczne

Na całym terenie inwestycji (zarówno w strefie frontowej jak i w wewnętrznym dziedzińcu) wprowadzono ławki składające się z drewnianego siedziska oraz murka z betonu architektonicznego. Projektowane kosze na odpadki, popielnice oraz stojaki na rowery to bardzo proste formy w kolorystyce i stylistycznie dopasowanych do reszty elementów. Na głównym dziedzińcu zaplanowano również rzeźbę, którą zlokalizowano w jednej z kwater zieleni.

Zieleń przy biurowcu Projektowana zieleń

Projektowana zieleń podzielona została na kilka podstawowych kategorii jak: drzewa, krzewy soliterowe, roślinność wysoka, roślinność średniego piętra, roślinność niska oraz trawniki. Projektowana zieleń ma za zadanie stworzyć przestrzeń przyjazną dla użytkowników ale zarazem, estetyczną i dopasowaną do ekologii miejsca. Zdecydowano się na stworzenie kilku pięter w projektowanej kompozycji zieleni. Pierwsze piętro stanowią drzewa i krzewy soliterowe są to elementy najwyższe dopełniające całą kompozycję. Roślinność wysoka to grupy krzewów do wysokości 1,5 m. Grupy roślinności średniego piętra to połączenie krzewów oraz bylin do wysokości 1m. Roślinność niska to grupa roślin bylinowych oraz krzewinek do wysokości około 0.5m. Wszystkie zaprojektowane rośliny zgodnie z BREEAM muszą być odporne na suszę i dawać sobie radę w panujących na tym terenie warunkach klimatycznych ze względu na temperaturę jak i opady. Dodatkowo zaprojektowana zieleń musi zwiększać wartość ekologiczną projektowanego terenu.

Projekte zieleni publicznej – kontakt.

W przypadku zainteresowania współpracą z nami zapraszamy do kontaktu.

biuro@studiokrajobraz.pl

Tel. 606 553 463

Nasze konto na FaceBooku – zapraszamy po ogrodowe inspiracje. Można też w ten sposób skontaktować się z nami.

Nasze prace podzieliliśmy na dwie kategorie: projekty ogrodów i projekty zieleni publicznej – zapraszamy do zapoznania się z nimi.