5 porad o tym jak dbać o swój ogród

5 porad o tym jak dbać o swój ogród

Generalna zasada jest następująca: Dbaj o glebę, która zadba o Ciebie.

1. Kompost.

Kompost to absolutna podstawa. Pozwoli to niskim kosztem użyźnić glebę przyczyniając się do lepszego wzrostu roślin. Materiał roślinny, liście, jedzenie itd. wszystko to dodaje wartości odżywczych dla naszych roślin. Kompost to temat rzeka, ale w skrócie chodzi o to aby dodawać kompost do gleby i pamiętać o tym że kompost powinien być chłodny zanim zaczniemy go używać jako nawóz. Ciepły kompost jeszcze pracuje.

Studio Krajobraz tworzy projekty ogrodówprojekty tarasów oraz projekty zieleni publicznej

2. Rośliny okrywowe.

Rośliny okrywowe zapobiegają erozji gleby, oraz dodają wartości odżywczych. Rośliny okrywowe warto sadzić późną jesienią. Wiosną po prostu przekopujesz swój ogród, dodajesz kompostu i ogród jest gotowy do sadzenia.

3. Zmiana miejsca sadzenia roślin.

Jeśli będziesz ciągle sadził te same rośliny w tym samym miejscu w Twoim ogrodzie to będą rosły coraz słabiej. Dzieje się tak dlatego że rośliny zużywają konkretne rodzaje wartości odżywczych z gleby. Dlatego co roku zmieniaj miejsce sadzenia roślin. Im więcej lat upłynie między  sadzeniem danej rośliny w tym samym miejscu tym lepiej.

4. Ściółkowanie

Kolejną poradą z serii „5 porad o tym jak dbać o swój ogród” jest odpowiednie ściółkowanie. Chwasty pobierają z gleby te same wartości odżywcze co inne rośliny. Dlatego pozbądź się chwastów. Jednym z bardzo wygodnym sposobów jest ściółkowanie. Jeśli pokryjesz ściółką obszary wolne od roślin to zapobiegnie ona wzrostowi chwastów oraz zatrzyma wilgoć w glebie.Dodatkowo poprawi to walory estetyczne ogrodu.

5. Podlewanie.

Pamiętaj że woda to podstawa do życia roślin. Należy jednak pamiętać aby dbać o jej właściwą ilość. Dowiedz się jakie potrzeby mają rośliny, które masz w ogrodzie i podlewaj je odpowiednio. Szczególnie pamiętaj o podlewaniu w czasie suszy.

Podlewać należy wcześnie rano aby zminimalizować parowanie. Podlewać należy glebę w okolicach korzeni a nie same liście – mokre liście mogą być spalone przez słońce. 5 porad o tym jak dbać o swój ogród pomoże każdemu początkującemu miłośnikowi zieleni w odpowiednim pielęgnowaniu swojego ogrodu.

Nasze konto na FaceBooku – zapraszamy po nasze inspiracje. Można też w ten sposób skontaktować się z nami.

Studio Krajobraz tworzy projekty ogrodówprojekty tarasów oraz projekty zieleni publicznej